وب سایت تفریحی ژیگول

سیستم هشدار به رانندگان خواب آلود + عکس

دکتر فرامرز قره گوزلو - مجری طرح در مراسم رونمایی از تجهیزات شبیه ساز رانندگی اتوبوس با تاکید بر اینکه 20 تا 30 درصد تصادفات جاده‌ای ناشی از خستگی و خواب آلودگی رانندگان است، گفت: به منظور آگاه کردن رانندگان از سطح هوشیاری آنها اقدام به طراحی سیستمی در این زمینه شد.


وی استفاده از امواج مغزی را یکی از روش‌های تشخیص خواب آلودگی دانست و اظهار داشت: هر حرکتی که فرد انجام می‌دهد بازتاب آن در سیگنال‌های مغزی منعکس می‌شود و ریتم‌های آلفا، بتا و تتا سیگنال‌های مغز مشخص کننده سطح هوشیاری فرد است.

قره گوزلو، با اشاره به جزئیات سیستم شبیه ساز تشخیص خواب آلودگی رانندگان، خاطر نشان کرد: در این سیستم از پارامترهایی چون عملکرد خودرو، زاویه و گشتاور فرمان و پرسش از رانندگان اندازه گیری شد و برای تشخیص خستگی و خواب آلودگی فرد از مقیاس آنالوگ بصری استفاده شد.

مجری طرح با تاکید بر اینکه خواب آلودگی با خستگی متفاوت است در این باره توضیح داد: خستگی مرحله قبل از خواب است و برای بررسی میزان سطح هوشیاری و خستگی فرد از ......


  


روش آنتروپی که یک روش بررسی سیگنال مغزی است استفاده شد.


 سیستم هشدار به رانندگان خواب آلود+ عکس

تست تشخیص خواب آلودگی با استفاده از سیگنال‌های مغز

وی بررسی حالات چهره و چشم را از دیگر پارامترهای مورد ارزیابی برای خستگی و خواب آلودگی رانندگان ذکر کرد و ادامه داد: برای این منظور دوربینی در جلوی داشبورد نصب می‌شود و به بررسی وضعیت پلک زدن و میزان باز بودن چشم رانندگان می‌پردازد.

سیستم هشدار به رانندگان خواب آلود+ عکس

ارزیابی پلک زدن و چشم با استفاده از دوربین نصب شده در خودرو

به گفته این محقق در صورت خواب آلودگی این سیستم به فرد هشدار می‌دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با تاکید بر اینکه این طرح در مرحله تحقیق و توسعه قرار دارد، یادآور شد: طراحی این سیستم در دستور کار قرار دارد و در آینده نزدیک ارائه می‌شود.

مرجع : خبرگزاری مهر

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)